• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

روش های اموزش الکترونیکی
دسته‌بندی نشده

۱۲ روش آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی یکی از روش های نوین آموزش است که امروزه کاربرد های فراموانی دارد که اکثر مراکز آموزشی و دانشگاهی از آموزش الکترونیکی برای آموزش افراد خود استفاده می کنند. ما در این مقاله قصد داریم ۱۷ روش آموزش الکترونیکی را به شما ارائه کنیم. امیدواریم این روش های آموزش الکترونیکی ، برای شما نیز کارآمد باشد.

 

۱- آموزش الکترونیکی با واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده

یکی از روش های آموزش الکترونیکی یا آموزش مجازی یا آموزش آنلاین یا ال ام اس ، آموزش با استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است. واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، کاربرد های فراوانی در حوزه های مختلف دارند که یکی از این حوزه ها حوزه آموزش الکترونیکی یا آموزش آنلاین است. امروزه محبوب ترین روش آموزش مجازی آموزش به کمک AR و VR است. از واقعیت مجازی برای دروس آزمایشگاهی و کارگاه ها و از واقعیت افزوده برای آموزش آنلاین یا ال ام اس  استفاده می شود.

 

 

۲- دستیار هوشمند و یا یادگیری محرک

این روش که سال ها قبل برای اولین بار در کشور های خارجی به کاربرد شده با استفاده از تلفن های siri  و iphone معرفی گردیده است. این روش آموزش الکترونیکی را آموزش در حرکت یا یادگیری محرک نیز می نامند. در این نوع آموزش محتوای آموزشی روی دستگاه های دیجیتالی که دستیار هوشمند یا دستیار دیجیتالی نامیده می شود، قرار می گیرد و معمولا به صورت فایل های صوتی هستند، افراد در حال حرکت و در هر مکانی می توانند از این آموزش ها استفاده کنند و آموزش های لازم را فراگیرند.

 

 

۳- یادگیری مبتنی بر بازی

یادگیری مبتنی بر بازی یا یادگیری گیمیفیکیشن یک روش نوین آموزش آنلاین یا آموزش مجازی است که با استفاده از طراحی بازی های مختلف ، افراد را آموزش می دهند. این روش در سازمان ها بسیار مورد کاربرد است و سودآوری زیادی برای سازمان ها به همراه داشته است. روش یادگیری الکترونیکی مبتنی بر بازی روشی لذت بخش برای آموزش است که افراد در این روش کمتر خسته می شوند و سطح یادگیری در این روش بالاتر می رود

 

 

۴- آموزش الکترونیکی شخصی سازی شده

آموزش الکترونیکی - 12 روش آموزش الکترونیکی

 

این روش آموزش آنلاین یا ال ام اس نیز  روشی است که در سازمان ها کاربرد دارد. در این روش از نرم افزار آموزش آنلاین، نرم افزار برگزاری جلسات یا نرم افزار یادگیری الکترونیکی استفاده می شود. با توجه به میزان هوش کارمندان و نیاز آن ها، ماژول هایی در اختیار نیروی کار قرار داده می شود تا آموزش های لازم را فرا گیرند. در این روش افراد با استعداد نیز شناسایی می شوند و به هر فرد با توجه به نیاز ها و قابلیت های فرد ، آموزش داده می شود.

 

۵- میکرو آموزش

یکی از روش های نوین دیکر در آموزش مجازی یا آموزش آنلاین ، استفاده از میکرو آموزش ها است. این نوع آموزش ها بیشتر کلیپ ها و فیلم های آموزشی کوتاه هستند که در آن به آموزش مورد خاصی پرداخته می شود و زمان کمتری از فراگیر گرفته می شود. این روش برای سازمان ها که بخش های مختلف دارند و نیاز است که به افراد هر بخش، مطالب متفاوتی آموزش داده شود، مناسب است. زیرا وقت کمی از نیروی کار گرفته می شود و نیرو می تواند روی کارهای و وظایف خودش نیز تمرکز کند. از طرفی در هزینه های آموزش سازمان ها نیز صرفه جویی می شود.

 

 

۶- محتوای الکترونیکی

محتوای الکترونیکی از روش های محبوب در آموزش الکترونیکی و یا آموزش ال ام اس و وبینار مارکتینگ است. این روش در سال های اخیر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است و همین باعث شده تا تعداد زیادی از اساتید و معلمان به تولید محتوای آموزشی مشغول شوند. این افراد برای ارائه مطالب خود به دانشجویان می توانند از نرم افزار تحت وب آموزش الکترونیکی رایاموز، یا نسخه های اندروید و ios سامانه lms استفاده نمایند. در سیستم مدیریت محتوای آموزشی ال ام اس رایاموز ، افراد به راحتی و با امنیت بالا می توانند به محتوای الکترونیکی دسترسی داشته باشند و از آن ها استفاده کنند.

 

 

۷- آموزش ویدئویی

این روش نیز یکی از چندین روش آموزش الکترونیکی یا آموزش مجازی است. در این نوع آموزش ، مدرسین، مطالب آموزشی خود را به صورت ویدئویی از طریق ویدئو کنفرانس آماده می کنند و در اختیار فراگیران قرار می دهند. این روش نیز به کمک سیستم های آموزش مجازی ال ام اس بسیار راحت تر انجام می شود. ویدئو های آموزشی را نیز می توان زیر مجموعه یادگیری محرک یا سیستم دستیار هوشمند قرار داد. زیرا این ویدئو ها را نیز می توان به کمک موبایل های هوشمند و تبلت و لپ تاپ در هر مکانی تماشا کرد و آموزش های لازم را فرا گرفت. این روش نیز در ده سال اخیر کاربران زیادی را به خود جلب کرده است.

آموزش ویدئویی را می توان به صورت آموزش های زنده و آموزش های ضبط شده استفاده کرد. سیستم مدیریت محتوای آموزشی رایاموز برای این روش آموزش الکترونیکی نیز کاربرد دارد. در روش آموزش زنده ، افراد می توانند با مدرس تعاکل بیشتری داشته باشند، سوال بپرسند، چت کنند و در آموزش شرکت داشته باشند. معمولا برای این روش آموزش مجازی، آزمون های آنلاین نیز برگزار می شود که سطح یادگیری را افزایش می دهد. امکان گرفتن آزمون آنلاین نیز در سیستم آموزش الکترونیکی رایاموز وجود دارد.

 

 

۸- سیستم های یادگیری اجتماعی

آموزش آنلاین - 12 روش آموزش الکترونیکی

سیستم های یادگیری اجتماعی کاملا با فضاهای مجازی مانند اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و غیره متفاوت هستند. متاسفانه اکثر مواقع افراد سیستم های یادگیری اجتماعی مانند ال ام اس را یا فضاهای مجازی اشتباه می گیرند. سیستم یادگیری مجازی یا همان سیستم آموزش مجازی lms سیستمی است که تمام امکانات یک موسسه آموزشی ، آموزشگاه یا دانشگاه را در خود دارد. این سیستم علاوه بر آموزش فراگیران، به کنترل افراد، گزارشگیری از فعالیت افراد، امکان برگزاری آزمون آنلاین و غیره نیز می پردازد. در این سیستم به اشتراک گذاری مطالب مختلف انجام می شود که افراد مختلف می توانند به راحتی از این مطالب آموزشی استفاده کنند.

 

 

۹- انگیزه دادن به افراد سازمان

برای اینکه آموزش موثر تر واقع شود و کارایی افراد سازمان ها بالاتر برود ، باید سیستمی برای انگیزه دادن به افراد سازمان وجود داشته باشد. این سیستم باعث می شود تا افراد سازمان مطالب آموزشی را بهتر فراگیرند و انگیزه و حس رقابت بیشتر در ان ها پدید آید. در سیستم آموزش الکترونیکی یا سیستم یادگیری الکترونیکی ، مکان هایی مانند تالار گفتگو و انجمن ها طراحی شده است که به انگیزه بخشی به افراد سازمان کمک می کند. در این تالار ها و انجمن ها افراد می توانند با بقیه کارکنان در ارتباط باشند و آموخته های خود را در اختیار بقیه قرار دهند. در صورت نیاز می توانند سوالات خود را مطرح کنند و ارتباطی موثر با همکاران خود از طریق این سیستم ها برقرار نمایند.

 

 

۱۰- آموزش از طریق تلفن همراه (mlearning) :

آموزش از طریق تلفن همراه نیز راهی برای آموزش الکترونیکی و به صورت آنلاین است. نرم افزار ها و اپلیکیشن های مختلفی برای آموزش از طریق تلفن همراه وجود دارد. در بین این نرم افزار ها سیستم آموزش مجازی ال ام اس رایاموز نیز سیستم خود را در سه نسخه تحت وب ، ios و اندروید ارائه می دهد که برای آموزش از طریق تلفن همراه نیز مناسب است. این روش مزیت هایی نسبت به برخی از روش های آموزش الکترونیکی یا آموزش مجازی دارد.

مزیت این روش در این است که شما در هر جای دنیا با اتصال به اینترنت و در هر مکانی می توانید با استفاده از تلفن هوشمند خود، آموزش های لازم را یاد بگیرید. مزیت بعدی این روش در این است که به دلیل زیاد و همه گیر شدن تلفن های همراه هوشمند، این روش کاربرد و کارایی بیشتری دارد و افراد بیشتری می توانند از این روش استفاده کنند.

 

 

۱۱- روش آموزش الکترونیکی یا آموزش آنلاین شبیه سازی

آموزش مجازی - 12 روش آموزش الکترونیکی

 

شبیه سازی نیز یکی از روش های قدیمی آموزش آنلاین است که با استفاده از نرم افزار فلش انجام میشد. با توجه به روش های نوین و بهتر آموزش آنلاین، این روش دیگر منسوخ شده است و کسی از آن استفاده نمی کند. روش های جدیدی که تکنولوژی به ما معرفی می کند، روش های بهتر، آسان تر و مطمئن تری هستند.

 

 

۱۲- یادگیری خود آموز

یادگیری خود آموز روشی است که در آن ، فرد یادگیرنده خود اقدام به یادگیری مهارت یا اطلاعاتی می کند و هیچ ارتباطی بین فرد یادگیرنده و فرد یاددهنده وجود ندارد. این روش یادگیری بیشتر برای مهارت های شخصی و مورادی که سازمان به افراد اموزش نمی دهد کاربرد دارد . برای مثال شما به تنهایی تصمیم میگیرید ، مهارتی را یاد بگیرید. برای یادگیری این مهارت شما می توانید از اینترنت استفاده کنید. معمولا در اینترنت برای هر مهارت یا موضوعی، آموزش های متنی و ویدئویی وجود دارد. شما می توانید به راحتی خودتان ، به آموزش بپردازید. این آموزش ها از قبل تهیه شده اند و در اختیار شما قرار داده می شوند تا به صورت خوداموز مطالبی را فرا گیرید.

 

 

آموزش الکترونیکی چه کاربرد هایی دارد ؟

یادگیری الکترونیکی - 12 روش آموزش الکترونیکی

 

حال که با روش های آموزش الکترونیکی بیشتر آشنا شدید، بهتر است در مورد کاربرد های آموزش الکترونیکی نیز چیز هایی را بدانید. آموزش الکترونیکی، اموزش مجازی ، آموزش انلاین یا lms کاربرد های فراوانی در دانشگاه ها ، سازمان ها و آموزشگاه ها دارند. کاربرد مهم و قابل توجهی که باعث شده این نرم افزار مخاطبان زیادی داشته باشد، قابلیت آموزش از راه دور است. این قابلیت باعث شده تا تمام افراد ، در هر مکانی از دنیا بتوانند آموزش ببینید بدون این که از روی مبل راحتی منزلشان تکان بخورند و یا نیاز به تجهیزات یا وسایل مختلفی داشته باشند.

کاربرد سیستم اموزش الکترونیکی برای دانشگاه ها این است که می توانند دانشجویان بیشتری بدون این که نیاز داشته باشند تعداد کلاس و تجهیزات بیشتری فراهم کنند، بگیرند. این یکی از معیار های خوب سیستم آموزش مجازی lms است که باعث شده دانشگاه های زیادی درصدد راه اندازی واحد الکترونیکی دانشگاه و کلاس مجازی باشند.

کاربرد سیستم آموزش الکترونیکی برای سازمان ها در این است که می توانند در ساعت اوقات فراغت نیرو های خود به آن ها آموزش دهند بدون این که از وطایف سازمانی خود عقب بمانند و یا بخواهند زمان زیادی را در جلسات حضوری اموزشی صرف کنند. کاربرد دیگر سیستم آموزش مجازی برای سازمان ها در این است که می توانند جلسات خود را به صورت انلاین و از راه دور با شرکا و مشتریان خود برگزار کنند و تاثیر بیشتری روی مشتریانی که از ان ها دور هستند بگذارند.

کاربرد سیستم آموزش الکترونیکی برای آموزشگاه ها نیز در این است که می توانند دانشجویانی از سراسر مشور در اموزشگاه های دلخواه ثبت نام کنند، به صورت آنلاین آزمون دهند و حتی مدرک خود را به صورت آنلاین دریافت کنند. همچنین در سیستم آموزش آنلاین رایاموز، قابلیتی در نظر گرفته شده است تا فراگیران بتوانند هزینه های آموزش های خود را در صورت نیاز به صورت آنلاین پرداخت کنند. برای آشنایی بیشتر با این سیستم ، مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - 12 روش آموزش الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *