• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

کار با سیستم مدیریت محتوا - سیستم مدیریت محتوای آموزشی (lcms) چیست؟
دسته‌بندی نشده

سیستم مدیریت محتوای آموزشی (lcms) چیست؟

سیستم مدیریت محتوای الکترونیکی - سیستم مدیریت محتوای آموزشی (lcms) چیست؟

 

همان طور که در مطالب قبل اشاره کردیم هر سیستم آموزش مجازی نیاز به یک سیستم مدیریت محتوا آموزشی دارد. سیستم مدیریت محتوای آموزشی تمام ویدئو های ضبط کلاس های مجازی، فایل های تدریس، زمان برگزاری کلاس های آنلاین و غیره را در اختیار کاربران و فراگیران می گذارد تا از این فایل ها استفاده کنند. یکی از بهترین سیستم آموزش مجازی، سیستم lms است که تمامی امکانات یک کلاس واقعی را شامل می شود و حتی می توان گفت امکانات بیشتری را نیز در بر میگیرد.

کاربران برای دسترسی به فایل های آموزشی باید در سامانه آموزش مجازی ثبت نام کنند و بر اساس دسترسی که از سمت مدیر به آن ها داده می شود و همچنین بر اساس این که در کدام دوره یا کلاس آنلاین شرکت کرده اند، می توانند به فایل های آموزشی دسترسی داشته باشند. سیستم مدیریت محتوای الکترونیکی ، روند یادگیری فراگیران را در اختیار مدیر نرم افزار قرار می دهد. باید به این نکته نیز توجه داشت که همه افراد که به سیستم مدیریت محتوای آموزشی دسترسی دارند، نمی توانند، فایل ها را از این قسمت حذف کنند و یا چیزی به آن بیافزایند، این کار را فقط مدیر و کاربرانی با دسترسی خاص انجام می دهند. این یکی از ویژگی های مهم سامانه آموزش الکترونیکی است که بالا بودن امنیت آن را نشان می دهد.
اگر قصد خرید و یا سفارش سامانه یادگیری الکترونیکی را دارید، حتما دقت کنید که در لیست ویژگی ها یا قسمت های مختلف نرم افزار، سیستم مدیریت محتوای آموزشی نیز قرار داشته باشد. این سیستم وظیفه ردیابی و گزارش گیری فعالیت فراگیران و مدرسان را بر عهده دارد. این قسمت از سیستم آموزش مجازی را می توان قسمت مدیریت یک آموزشگاه بزرگ و یا یک دانشگاه در نظر گرفت. اطلاعات ثبت نام دانشجویان و حتی پرداخت ها نیز در این قسمت ثبت می شوند.

 

 

ویژگی های سیستم مدیریت محتوای آموزشی

یکی از ویژگی های خوب سیستم مدیریت محتوای آموزشی است که این قسمت از lms حکم کتابخانه یک دانشگاه و جایی که تمام جزوات درسی در آن قرار می گیرد را دارد. اگر شما اکنون وقت و حوصله حضور در کلاس آنلاین را ندارید، بعدا می توانید به این قسمت نرم افزار آموزش مجازی مراجعه کرده و بر اساس دسترسی که برای شما تعیین شده، فایل های آموزشی را دانلود و از آن ها استفاده کنید.
قابلیت سفارشی سازی فایل ها و دسترسی کاربران نیز در این سامانه انجام می گیرد. همکاری ابزار های مختلف یادگیری نیز از دیگر ویژگی های سیستم مدیریت محتوای lms است. با استفاده از این امکان می تواند درصد یادگیری افراد را بالاتر برد و نتایج بهتری از هر دوره آموزشی گرفت.
از امکانات و ویژگی های دیگر این سیستم ریسپانسیو بودن آن است. کاربران و دانش آموزان شما در هر زمان و هر مکانی به این آموزش ها دسترسی دارند، پس خیلی خوب است که سیستم مدیریت محتوای شما ساختار یافته باشد و با هر وسیله الکترونیکی بتوان از آموزش ها استفاده کرد. رابط کاربری آسان را نیز می توان از دیگر ویژگی های سیستم مدیریت محتوا دانست. برای استفاده از این سیستم نیاز به آموزش خاص و یا مهارت های خاصی ندارید و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

 

 

کاربرد های سیستم مدیریت محتوا lms

 

سیستم مدیریت محتوای آموزشی lcms چیست - سیستم مدیریت محتوای آموزشی (lcms) چیست؟

 

سیستم مدیریت محتوای lms علاوه بر استفاده در دانشگاه ها و آموزشگاه ها، در سازمان های بزرگ نیز کاربرد دارد. سازمان های بزرگ از طریق این سیستم می توانند فایل های آموزشی مربوط به سازمان را در اختیار کارکنان خود قرار دهند و همچنین آزمون های آنلاین برگزار کنند. علاوه بر سازمان های بزرگ ، سازمان های توسعه یافته و شرکت ها نیز از این سیستم برای آموزش و مدیریت آموزش های خود استفاده می کنند.
اگر شما یک مدرس هستید که تدریس خصوصی انجام می دهید، این سیستم به شما نیز کمک های فراوانی می کند. دیگر نیاز نیست در زمان های مختلف کلاس آنلاین را برگزار کنید. شما می توانید از قبل محتوای آموزشی را در قالب فایل متنی ، صوتی و یا تصویری آماده کنید و در اختیار فراگیران قرار دهید. ثبت نام و پرداخت های کاربران نیز به راحتی در سیستم مدیریت محتوای آموزشی lms انجام می شود .
امروزه دانشگاه های بزرگ و معتبر زیادی در جهان هستند که علاوه بر سیستم آموزش حضوری، سیستم آموزش مجازی و آنلاین را نیز برای دانشجویان خود راه اندازی کرده اند. تا دانشجویان از راه دور نیز به آموزش ها دسترسی داشته باشند. دیگر کمتر موسسه آموزشی در ایران پیدا می شود که سامانه یادگیری الکترونیکی را راه اندازی نکرده باشد و یا با آن مخالف باشد.

 

 

سیستم مدیریت محتوای آموزشی، چه بخش هایی دارد ؟

همان طور که در مطالب بالا نیز اشاره شد، سیستم مدیریت محتوا در سیستم lms مانند بخش مدیریت کل سامانه است و همه کاربران با توجه به دسترسی که به آن ها داده شده است به این سیستم دسترسی دارند. برای هر کدام از این دسترسی ها بخش مخصوص به آن دسترسی طراحی شده است. این بخش ها شامل دانشجو یا فراگیر، مهمان، استاد ، ناظر، مدیر و مدیر کل است. همان طور که از تعریف بخش ها مشخص است، سطح دسترسی ها متفاوت است. برای مثال مدیر کل به تمام بخش های سامانه آموزش الکترونیک دسترسی دارد اما مهمان به بخش های خیلی کمتر دسترسی دارد.
این بخش ها مربوط به دسترسی کاربران بود. اما بخش های آموزشی تعریف شده در سیستم مدیریت محتوا الکترونیکی متفاوت از این بخش هاست و بخش های یک سازمان و یا دانشگاه را تشکیل می دهد. این بخش ها شامل بخش انتخاب واحد، پرسش و پاسخ، نتایج امتحانات، ارتباط با استاد، امور مالی، اطلاعیه ها، اخبار، واحد ها و محتوای آن ها، اتاق تبادل اطلاعات و چت آنلاین است.

 

 

برای کار با سیستم مدیریت محتوا چه آموزش هایی لازم است؟

 

ویژگی های سیستم مدیریت محتوای آموزشی - سیستم مدیریت محتوای آموزشی (lcms) چیست؟

 

بخش فراگیران سیستم آموزش الکترونیکی ، بسیار روان و کار کردن با آن بسیار آسان است. بنابراین فراگیران برای استفاده از سامانه مدیریت محتوا الکترونیکی lms نیاز به آموزش خاصی ندارند. اما بخش ها و سطح های بالاتر این سیستم از حساسیت و پیچیدگی های خاصی برخوردار است. به همین خاطر در سطح های بالاتر مانند مدیر کل ، مدیران، ناظرین و معلمین، برای کار با سیستم آموزش آنلاین نیاز به آموزش های اولیه به این افراد هست تا به راحتی بتوانند از این سیستم استفاده کنند. برای امر آموزش بهتر است از افراد با مهارت بالا و صبر و حوصله بیشتر استفاده شود تا درصد یادگیری بالاتر برود .

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - سیستم مدیریت محتوای آموزشی (lcms) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *