• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

آزمون آنلاین
دسته‌بندی نشده

آزمون آنلاین چیست؟

سیستم مدیریت آزمون آنلاین - آزمون آنلاین چیست؟سیستم آزمون آنلاین یا آزمون مجازی یکی از جدید ترین و کارآمد ترین نرم افزار های ارائه شده در بازار تکنولوژی است. نرم افزار آزمون آنلاین این امکان را فراهم آورده تا تمامی آزمون ها در مدارس، مراکز دانشگاهی ، سازمان ها و ارگان های دولتی به ساده ترین شکل ممکن و با کمترین هزینه و از هر کجای دنیا برگزار شود. شما با داشتن یک سیستم آزمون آنلاین می توانید بدون محدودیت آزمون بگیرید. این نرم افزار امکانات بسیار متنوعی از جمله تصحیح خودکار، پرداخت هزینه آزمون به صورت آنلاین، بدون محدودیت بودن تعداد آزمون دهندگان و غیره را برای شما فراهم کرده است.

سیستم مدیریت آزمون آنلاین کاربرد های زیادی نیز دارد. مخصوصا در مدارس که به صورت ماهانه آزمون های درسی برگزار می شود، این سیستم می تواند کمک های فراوانی به معلمان در جهت صرفه جویی در وقت و هزینه بکند. برای برگزاری آزمون آنلاین شما تنها نیاز به یک سیستم آزمون اینترنتی دارید و یک لپ تاپ یا کامپیوتر و یا گوشی هوشمند و همچنین به اینترنت نیز نیاز خواهید داشت. سیستم مدیریت آزمون مجازی در طراحی خود از آخرین متد های روز دنیا استفاده کرده است و از امنیت بالایی نیز برخوردار است. این سیستم یکی از ده ها بخش سیستم آموزش مجازی یا سیستم آموزش الکترونیکی است. سیستم آموزش مجازی سیستمی است که امکانات کامل یک مدرسه و یا دانشگاه را در خود جای داده است و در آن تمام فعالیت ها به صورت مجازی و از راه دور انجام می شود.

به دلیل امکانات بسیار زیاد و راحتی کار، امروزه اکثر مدارس و دانشگاه ها و حتی سازمان های بزرگ و متوسط نیز از سیستم آموزش آنلاین برای آموزش فراگیران خود استفاده می کنند. این سیستم هزینه های رفت و آمد و وسایل فیزکی از جمله میز، صندلی و دیگر ملزومات مورد نیاز محیط های آموزشی را به کلی حذف کرده است. علاوه بر کاهش هزینه ها، دیگر نیاز به صرف زمان زیادی برای رفتن به مکان خاصی مثل دانشگاه و یا محیط های عمومی آموزشی را ندارید. شما در خانه، محل کار و هر جای دیگر می توانید با دسترسی به اینترنت و از طریق لپ تاپ ، کامپیوتر و یا گوشی هوشمند خود، به این سامانه متصل شده و در کلاس های مجازی شرکت کنید.

 

 

اما چطور باید آزمون های مختلف را در نرم افزار آزمون آنلاین ساخت ؟

وقتی صحبت از ساخت آزمون آنلاین به میان می آید، بیشتر ما فکر میکنیم باید کار سختی باشد. اما اینطور نیست. ساخت آزمون آنلاین کار بسیار ساده ای است و به صورت مرحله به مرحله انجام می شود. نرم افزار ساخت آزمون مجازی همان طور که قبلا نیز اشاره شد، قسمتی از سیستم lms یا سیستم یادگیری الکترونیکی است. در این بخش شما می توانید آزمون های مختلفی در تعداد دلخواه بسازید. سیستم ال ام اس سیستمی است که این امکان را به شما می دهد دوره های مختلف آموزشی برگزار کنید. شما می توانید آزمون های خود را یا در داخل این دوره ها جا دهید و یا آزمون هایی بدون آموزش برگزار کنید. برای این کار شما فقط کافی است در سامانه آموزش الکترونیکی به قسمت آزمون آنلاین مراجعه کنید و آزمون خود را بسازید.

در ابتدا باید نامی برای آزمون خود در نظر بگیرید و مرحله به مرحله سوالات خود را وارد کنید. سیستم مدیریت آزمون اینترنتی این امکان را به شما می دهد که برای تمام سوالات یک آزمون نمره مشخصی را در نظر بگیرید و یا برای هر سوال نمره مخصوص به خود آن سوال را در نظر بگیرید. از آن جایی که سیستم آزمون آنلاین امکان تصحیح آزمون ها به صورت خودکار را نیز در اختیار شما قرار می دهد ، می توانید برای هر سوال جواب مناسب را نیز وارد کنید تا آزمون ها به صورت خودکار تصحیح شوند. شما حتی می توانید نوع سوالات را هم خودتان تعیین کنید. امکان طرح سوالات تستی، پر کردن جای خالی و سوالات تشریحی در این سیستم وجود دارد.
سیستم مدیریت آزمون آنلاین طوری طراحی شده تا تمام نیاز های یک معلم برای آزمون و نیاز های یک دانش آموز یا فراگیر را در حین آزمون در اختیار آن قرار دهد. شما می توانید برای سوالات توصیحاتی قرار دهید، می توانید تعیین کنید که آیا بعد از این که فرد به یک سوال پاسخ داد، امکان ویرایش داشته باشد یا خیر، امکان این که نتیجه آزمون را بلافاصله بعد از اتمام آزمون مشاهده کند یا خیر. در سیستم آزمون مجازی این امکان نیز وجود دارد که گزارش های کلی از وضعیت هر کدام از آزمون دهندگان در اختیار شما قرار گیرد و شما می توانید بعد از هر آزمون افراد را به خوبی آنالیز کنید. این امکان وجود دارد که نمره قبولی را نیز تعیین کنید، کاربران با گرفتن چه نمره ای در آزمون قبول و یا رد می شوند.

 

 

مزایای آزمون مجازی چیست ؟

 

مزایای آزمون انلاین - آزمون آنلاین چیست؟

 

سیستم آزمون آنلاین مزایای زیادی دارید که در آزمون کاغذی به هیچ عنوان وجود ندارد. در زیر بخشی از مزایای آزمون آنلاین را بررسی میکنیم
۱- نبود محدودیت در تعداد آرمون دهندگان
۲- حذف هزینه های مکان، وسایل و رفت و آمد
۳- امنیت بالا
۴- سرعت بالا
۵- امکان پرداخت آنلاین هزینه آزمون
۶- طرح سوالات تستی، تشریحی و جای خالی
۷- امکان شرکت در آزمون آنلاین از هر کجای دنیا
۸- نیاز به کمترین وسایل سخت افزاری
۹- گزارشات دقیق از نحوه آزمون افراد و پیشرفت آن ها
۱۰- سوالات سفارشی سازی شده با نمرات و امتیازات مخصوص
۱۱- امکان استفاده از فایل های غیر متنی مانند فایل های صوتی و تصویری در آزمون
۱۲- امکان نظارت مستقیم والدین بر آزمون فرزندانشان
۱۳- تصحیح خودکار آزمون ها در کمترین زمان
۱۴- کاهش تقلب بین آزمون دهندگان
۱۵- یکپارچگی اطلاعات هر دانش آمور و دسترسی آسان به تمام اطلاعات
۱۶- نسخه اندروید و ios
۱۷- ریسپانسیو بودن نرم افزار

 

 

معایب سیستم آزمون آنلاین

۱- در صورتی که بخشی از جواب دانش آموز اشتباه باشد، سیستم کل سوال را غلط در نظر می گیرد و نمره آن سوال را به دانش آموز نمی دهد
۲- در صورت نداشتن فایل های پشتیبان، ممکن است در صورت بروز مشکل برای سامانه آموزش آنلاین lms تمام اطلاعات دانش آموزان از بین برود
۳- در محیط های آموزشی مانند مدارس برای برگزاری آزمون اینترنتی در داخل مدرسه نیاز به وسایل سخت افزاری زیادی مانند تعدادی کامپیوتر است. زیرا هر کدام از دانش آموزان باید یک سیستم در اختیار داشته باشد.
۴- یکی از معایب دیگر سیستم آزمون آنلاین وابستگی آن به اینترنت است. در این صورت اگر در هنگام برگزاری آزمون، اینترنت قطع شود، آزمون را نمی توان برگزار کرد.

 

 

یک سیستم آزمون آنلاین چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

 

ساخت آزمون - آزمون آنلاین چیست؟

 

همه سیستم های آزمون مجازی باید امکان ساخت سوال، امکان دادن نمره به سوالات و امکان دسترسی افراد در زمان خاصی را دارا باشند. این ویژگی ها از ویژگی های اولیه هر سیستم آزمون آنلاینی است. اما علاوه بر این ویژگی ها بعضی از سیستم های آزمون آنلاین دارای ویژگی های منحصر به فرد دیگری هستند که به آزمون ها کیفیت بالا تری می دهد. در این جا به چند مورد از این ویژگی ها اشاره می کنیم.
امکان تصحیح خودکار : این ویژگی در وقت معلمان بسیار صرفه جوبی میکند و نتایج آزمون را نیز در سیستم نگه داری می کند
طرح سوالات مختلف : سامانه آزمون اینترنتی باید این امکان را به شما بدهد که نوع سوال را خودتان تعیین کنید
بانک سوالات : شاید شما بخواهید جایی برای نگه داری سوالاتتان داشته باشید تا بعدا هم از این سوالات در آزمون ها استفاده کنید.
تعیین نمره قبولی : شما با تعیین نمره قبولی، این امکان را به آزمون دهندگان می دهید تا در هنگام مشاهده نتیجه آزمون خود بدانند قبول شده اند یا مردود
هیج محدودیتی در تعداد آزمون دهندگان وجود نداشته باشد
امکان اطلاع زمان برگزاری آزمون از طریق ارسال email یا ارسال پیام
امکان گزارشگیری از وضعیت هر کدام از آزمون دهندگان
قابلیت تصحیح دستی : اگر سیستم آزمون آنلاین این امکان را به استاید بدهد که در صورت نیاز خودشان آزمون ها را به صورت دستی صحیح کنند نیز بسیار مفید خواهد بود.
سطوح دسترسی مختلف : سیستم آموزش آنلاین باید سطوح دسترسی مختلفی تعیین کنید تا هر کدام از کاربران با توجه به دسترسی خاص خود، به قسمت های مختلف سیستم دسترسی داشته باشند.
این موارد برخی از ویژگی های یک سیستم آزمون آنلاین خوب به حساب می آیند. البته بعضی از سیستم های آموزش مجازی قابلیت های بیشتری در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

 

 

تفاوت آزمون آنلاین با آزمون کاغذی - آزمون آنلاین چیست؟

 

در این مقاله هم مزایا و هم معایب آزمون مجازی را به شما معرفی کردیم. همان طور که مشاهده کردید تعداد مزایای آزمون آنلاین بسیار بیشتر از آزمون کاغذی است. در اینجا قصد داریم آزمون آنلاین را با آزمون کاغذی یا آزمون حضوری و برگه ای مقایسه کنیم. یکی از تفاوت هایی که این دو آزمون با هم دارند در این است که در آزمون مجازی تمام اطلاعات دانش آموزان، تاریخ برگزاری آزمون، زمان برگزاری و غیره در سیستم ذخیره می شود و به آسانی در اختیار مدیر و اساتید قرار می گیرد. تفاوت دیگر این دو آزمون در این است که شما نتیجه آزمون اینترنتی را بلافاصله بعد از اتمام آزمون مشاهده می کنید که در آزمون حضوری این امکان پذیر نیست. حتی در برخی موارد که آزمون های اینترنتی از پیش طراحی شده اند، کاربر می تواند زمان انجام آزمون را نیز خودش تعیین کند و در وقت مناسب به پاسخگویی بپردازد. تمام سوالات طراحی شده در آزمون مجازی در بانک سوالات ذخیره می شوند و امکان استفاده دوباره از آن ها وجود دارد. شما در هر مکانی می توانید در آزمون اینترنتی شرکت کند اما برای شرکت در آزمون حضوری باید در زمان خاصی در مکان معین حاظر شوید.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - آزمون آنلاین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *