• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

مقایسه کلاس مجازی و کلاس واقعی - کلاس مجازی یا کلاس آنلاین چیست؟
دسته‌بندی نشده

کلاس مجازی یا کلاس آنلاین چیست؟

کلاس مجازی - کلاس مجازی یا کلاس آنلاین چیست؟

 

کلاس آنلاین یا کلاس مجازی، بستری در سطح اینترنت است که شما به راحتی با یک آدرس اینترنتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید و در کلاس های دلخواهتان شرکت کنید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با کلاس مجازی و روش های آموزش الکترونیکی بیشتر آشنا کنیم. امروزه تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و اکثر مشاغل و فعالیت ها در بستر اینترنت انجام می شود. یکی فعالیت های پر مخاطب همین سامانه های آموزش الکترونیکی است که روز به روز بر تعداد و قابلیت های آن افزوده می شود. ویژگی های سیستم آموزش مجازی باعث شده تا حتی بزرگ ترین و معتبر ترین دانشگاه ها در ایران و جهان نیز به سمت برگزاری کلاس هایشان به صورت مجازی روی بیاورند.
شرکت در این کلاس ها بسیار ساده و با کمترین امکانات انجام می شود و در هر کجای دنیا با دسترسی به اینترنت می توانید در کلاس آنلاین شرکت کنید. شاید در نگاه اول بگویید چطور می شود با یک آدرس اینترنتی و یا استفاده از یک نرم افزار بتوان در کلاس شرکت کرد و یا چطور این نرم افزار تمام امکانات یک کلاس فیزیکی را دارد. خبر خوب این است که کلاس آنلاین امکانات و ویژگی های جالب تری نسبت به کلاس فیزیکی در اختیار شما قرار می دهد که کارایی کلاس را بالاتر می برد. در تمام این امکانات راحتی افراد در نظر گرفته شده است. حال برای این که با سیستم آموزش مجازی بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

 

 

چگونه کلاس مجازی برگزار کنیم ؟

اگر شغل شما هم آموزش و تدریس هست، حتما این سوال برایتان پیش می آید که چگونه کلاس مجازی یا کلاس آنلاین برگزار کنیم؟ برای تدریس آنلاین شما نیاز به یک نرم افزار آموزش مجازی و یا سامانه یادگیری الکترونیکی دارد تا با استفاده از آن آموزش خود رو به صورت مجازی ارائه دهید. برای برگزاری کلاس آنلاین شما این سامانه آموزش آنلاین را در اختیار دارید و افرادی که تمایل به شرکت در کلاس مجازی را دارند باید در این کلاس ثبت نام کنند. در سامانه یادگیری الکترونیکی ، امکاناتی در نظر گرفته شده تا کاربران به راحتی بتوانند هزینه کلاس را پرداخت کنند. بعد از ثبت نام شما به راحتی با استفاده از کامپیوتر و یا لپ تاپ شخصی و دسترسی به اینترنت و یک میکروفن می توانید به صورت حضوری و زنده آموزش مجازی خود را آغاز کنید.
شما می توانید این نرم افزار را از سایت هایی که این نرم افزار را به فروش میرسانند تهیه کنید و یا سفارش طراحی نرم افزار آموزش آنلاین مخصوص به سازمان خود را بدهید. نرم افزار آموزش الکترونیکی فقط برای برگزاری کلاس های آنلاین مثل کلاس آموزش زبان انگلیسی و فیزیک نیست. از این نرم افزار در سازمان های بزرگ و متوسط نیز برای آموزش به کارکنان نیز استفاده می شود. با استفاده از این سامانه ، مسئولین سازمانی به راحتی می توانند با کارکنان خود در ارتباط باشند و آموزش های لازم را به آن ها بدهند و در وقت و هزینه و انرژی کارکنان خود نیز صرفه جویی کنند.

 

 

کلاس مجازی چه ویژگی ها و قابلیت هایی دارد ؟

 

ویژگی ها و قابلیت های کلاس مجازی - کلاس مجازی یا کلاس آنلاین چیست؟

 

ویژگی های کلاس مجازی نسبت به کلاس واقعی بسیار زیاد می باشد. در این قسمت به معرفی ویژگی ها و قابلیت های کلاس مجازی می پردازیم و در ادامه موضوع کلاس مجازی را یا کلاس واقعی مقایسه خواهیم کرد. یکی از ویژگی های کلاس اینترنتی در این است که اگر شما شاغل هستید و همیشه با زمان برگزاری کلاس ها مشکل دارید، سامانه آموزش آنلاین یک گزینه ایده آل برای شماست. به راحتی می توانید از سرکار در این کلاس ها شرکت کنید.
یکی دیگر از ویژگی های کلاس آنلاین در این است که نیاز به رفت و آمد های طولانی مدت در ساعت اوج شلوغی و ترافیک ندارید و به راحتی می توانید در منزل و با استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر شخصی در این کلاس ها شرکت کنید. رفت و آمد ها علاوه بر وقت و هزینه زیاد، انرژی انسان را نیز می گیرد پس این یکی دیگر از قابلیت های بسیار خوب تدریس آنلاین به حساب می آید.
با سامانه مدیریت یادگیری آنلاین یا ال ام اس (lms) دیگر هیچ محدودیتی برای تعداد کلاس ها و تعداد فراگیران وجود ندارد و افراد بدون محدودیت می توانند در این کلاس ها ثبت نام کنند. پس کلاس مجازی با این ویژگی خود نیز یکی از مشکلاتی را که کلاس های فیزیکی همیشه دارند به راحتی حل می کند.
ال ام اس این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را مدیریت کنید. شما می توانید در کلاس آنلاین و در قسمت مدیریت محتوا، فایل ها متنی، صوتی و تصویری آموزش خود را نیز آپلود کنید و فراگیران به راحتی می توانند با ثبت نام به این فایل ها دسترسی داشته باشند. سیستم مدیریت محتوا در حکم مکانی برای قرار دادن جزوه درسی شما می باشد.
یکی از ویژگی های بسیار جالب دیگر سامانه یادگیری الکترونیکی، این است که برخی از این سامانه ها قابلیت سازگاری با گوشی های هوشمند را نیز دارند. پس در هنگام خرید و یا سفارش سیستم آموزش الکترونیکی به این نکته نیز دقت کنید که در لیست ویژگی های سیستم، سازگاری با موبایل و یا نسخه اندروید و ios نیز وجود داشته باشد.
Lms حتی سامانه آزمون آنلاین را نیز در اختیار شما قرار می دهد تا به راحتی آزمون های خود را نیز در بستر اینترنت برگزار کنید و به راحتی یک دوره آموزشی را به آخر برسانید. امنیت نیز یکی دیگر از قابلیت های سیستم کلاس آنلاین است که کمک می کند تا شما به عنوان یک مدرس یا استاد، وقت و انرژی خود را به خوبی صرف کسب درآمد کنید.
در کلاس آنلاین ویژگی به نام گزارش و ردیابی نیز وجود دارد ، که شما به عنوان مدیر این سیستم می توانید به راحتی فعالیت تمام کاربران و فراگیران را مشاهده و بررسی کنید. تمام فعالیت کاربرانی که در این سیستم ثبت نام کرده اند، در این قسمت در دسترس شما قرار می گیرد .
پرداخت الکترونیک نیز یکی دیگر از قابلیت های سامانه یادگیری الکترونیکی است که این امکان را به کاربران می دهد تا به راحتی هزینه هر کلاس را پرداخت کنند و بعد از پرداخت، امکان حضور در کلاس را داشته باشند. دیگر نیاز به مراجعه حضوری برای انجام این سری کار ها هم نیست. کلاس مجازی ویژگی ها و قابلیت های زیاد دیگری نیز دارد و روز به روز به تعداد این مزایا افزوده می شود.

 

 

مقایسه کلاس مجازی و کلاس واقعی

 

چگونه کلاس مجازی برگزار کنیم - کلاس مجازی یا کلاس آنلاین چیست؟

 

تقریبا تمام امکاناتی که در کلاس واقعی وجود دارد ، در کلاس مجازی یا آنلاین نیز وجود دارد. در برخی موارد امکانات و امتیازات کلاس مجازی حتی بیشتر از کلاس واقعی است. در مقایسه کلاس مجازی و کلاس واقعی باید این را در نظر گرفت که کلاس هاس واقعی در مکان های عمومی و مشخص برگزار می شود. این کار با صرف وقت و هزینه زیادی انجام می شود. علاوه بر این چون برای برگزاری یک کلاس به صورت واقعی به وسایل فیزیکی زیادی نیاز است، هزینه ثبت نام در این کلاس ها نیز به طبع بالاتر می رود. کارآمد بودن کلاس آنلاین و کلاس واقعی به یک اندازه است اما مشکلی که در کلاس اینترنتی وجود دارد این است که آموزش به صورت فردی انجام می شود و همین موضوع باعث انزوا و خستگی بیشتر افراد می گردد. تعاملات در کلاس های مجازی نسبت به کلاس های واقعی کمتر است و احتمال انصراف فراگیر از کلاس را به دلیل خستگی و یکنواخت بودن بالا می برد. اما این مشکل را میتوان با تشویق و دادن تمرین هایی به فراگیر و استفاده از روش های انگیزه دهنده، حل کرد. البته باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که برخی از سیستم های آموزش انلاین، امکان چت کردن را برای فراگیران فراهم کرده اند تا تعاملات با حجم بالاتری انجام شود و فراگیران در صورت نیاز نظر و سوالات خود را بیان کنند.
یکی از تفاوت های دیگر کلاس مجازی با کلاس واقعی در این است که اگر شما شاغل هستید و در زمان مشخصی نمی تواند در کلاسی شرکت کنید، کلاس آنلاین این مشکل را برای شما حل میکند. در در هنگام برگزاری کلاس های آنلاین تمامی اموزش ها ضبط و ذخیره می شوند و شما می توانید در فرصتی مناسب آموزش ها را ببینید و از آن ها استفاده کنید.
همچنین در سامانه آموزش آنلاین اتاق های مجازی برای بحث و تبادل اطلاعات نیز طراحی شده که از این طریق می توانید با دیگر فراگیران در ارتباط باشید و از اطلاعات آن ها نیز استفاده کنید. در مقایسه کلاس آنلاین با کلاس واقعی به نکات دیگری نیز می توان اشاره کرد. یکی از این موارد دامنه آموزش الکترونیکی است. آموزش الکترونیکی دامنه هایی برای آموزش به فراگیران آماده کرده است که این نیز یکی از ویژگی های قابل توجه کلاس آنلاین می باشد و شما برای دسترسی به کلاس آنلاین می توانید از سایت ها در بستر وب ، آموزش های مبتنی بر کامپیوتر و آموزش از طریق تلفن همراه ، استفاده کنید.

 

 

انواع مختلف کلاس مجازی

 

انواع کلاس مجازی - کلاس مجازی یا کلاس آنلاین چیست؟

 

انواع مختلف کلاس مجازی از نظر نظارت بر دو نوع است. کلاس های آنلاین یا بدون نظارت هست و یا با نظارت. در کلاس های آنلاین بدون نظارت هیچ مدرس و معلمی حضور ندارد و آموزش ها به صورت فایل های متنی و تصویری از قبل آماده شده در اختیار کاربران قرار می گیرد و افراد در زمان دلخواه و با هر سرعتی که بخواهند به یادگیری می پردازند. در پایان کلاس های آنلاین بدون نظارت، احتمالا آزمون آنلاین خودکار برگزار می شود. کلاس اینترنتی بدون نطارت نسبت به کلاس آنلاین با نظارت رایج تر است و بیشتر موسسه های آموزش مجازی از این روش استفاده می کنند. آموزش در این کلاس ها به صورت فردی است.
اما در کلاس آنلاین با نظارت ، مدرس و یا معلم حضور دارد و از طریق ویدئو کنفرانس با فراگیران در ارتباط است. در این نوع کلاس های مجازی، فراگیران باید در زمان مشخص جهت حضور در کلاس اقدام کنند و تعامل بین مدرس و فراگیر کاملا خوب انجام می شود. به دلیل این که افراد در این کلاس باید در زمان مشخص حضور پیدا کنند، تعداد افراد حاضر در این کلاس ها نسبت به کلاس مجازی بدون نظارت کمتر است.

 

برای برگزاری و شرکت در کلاس مجازی چه ابزارهایی لازم است ؟

برای شرکت در کلاس مجازی و یا برگزاری کلاس آنلاین، نیاز به وسایل فیزیکی خاصی نیست. شما فقط به یک کامپیوتر یا لپ تاپ شخصی نیاز دارید و یک میکروفن برای برقراری ارتباط با فراگیران و همچنین دسترسی به اینترنت که از این طریق کلاس را برگزار کنید.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - کلاس مجازی یا کلاس آنلاین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *