• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

دانشگاه مجازی
دسته‌بندی نشده

دانشگاه مجازی

 

دانشگاه مجازی - دانشگاه مجازی

 

دانشگاه مجازی واژه ای که تازگی ها خیلی شنیده می شود. اما دانشگاه مجازی چیست؟ این سوالی است که اکثر ما اولین باری که این کلمه به گوشمان می رسد می پرسیم. در این مقاله قصد داریم شما را با دانشگاه آنلاین بیشتر آشنا کنیم. این سیستم نوعی آموزش از راه دور برای جوانان است که در بستر اینترنت انجام می شود. امروزه بیشتر دانشگاه ها در ایران و در تمام دنیا بخشی با عنوان دانشکاه مجازی دارند که در آن کلاس های آنلاین یا مجازی برگزار می شود. این کلاس های آنلاین تا حدی مانند کلاس های درس واقعی است و از طریق کنفرانس های ویدئویی کار خود را انجام می دهند. دانشجویان دانشگاه آنلاین از سراسر دنیا با دسترسی به اینترنت در این کلاس ها شرکت می کنند و آموزش های لازم را فرا می گیرند.
در برخی مواقع هم فایل های آموزشی به صورت متنی و تصویر از قبل توسط اساتید آماده و در قسمت سیستم مدیریت محتوای آموزش مجازی قرار می گیرد و دانشجویان با دسترسی های خاصی به این محتوا دسترسی دارند و در هر زمان که بخواهند درس خود را فرا میگیرند. در کلاس های اینترنتی که با نظارت مدرس برگزار می شود دانشحویان موظف اند در زمان خاصی در این کلاس حضور پیدا کنند. دانشگاه اینترنتی تمام امکانات یک دانشگاه سنتی از قبیل ثبت نام ، امور مالی، آموزش و … را دارا می باشد. این قسمت ها در سیستم مدیریت محتوای آموزشی تجمع داده می شود.

 

 

بخش های مختلف دانشگاه مجازی یا دانشگاه آنلاین

دانشگاه مجازی از بخش های مختلفی تشکیل می شود. این بخش ها همان بخش هایی هستند که شما در دانشگاه های واقعی نیز می بینید. این بخش ها شامل واحد مالی، آموزش، اطلاعیه ها و اخبار، قسمت مدیریت محتوا و فایل های آموزشی، نتایج امتحانات و غیره است. البته این را در نظر داشته باشید که تمام افراد اعم از دانشجویان و غیره به این قسمت ها دسترسی ندارد و فقط مدیران و اساتید و افرادی با دسترسی های مشخص می توانند به این قسمت ها دسترسی داشته باشند. پس می توان دانشگاه مجازی را نزدیک به دانشگاه واقعی دید و در آن بدون نگرانی به آموزش و یادگیری پرداخت.

 

 

مزایای دانشگاه مجازی یا دانشگاه آنلاین

 

مزایای دانشگاه مجازی - دانشگاه مجازی

 

۱- دسترسی آسان به مطالب آموزشی
۲- برای افراد شاغل که امکان حضور در کلاس های واقعی را ندارند، گزینه مناسبی است
۳- مشکل رفت و آمد و صرف وقت در دانشگاه مجازی  وجود ندارد
۴- در هر مکان و زمانی می توان در کلاس حضور پیدا کرد
۵- نیاز به وسایل فیزیکی خاصی برای دانشگاه مجازی نیست
۶- برای برگزاری کلاس در آموزشگاه های آنلاین فقط نیاز به اینترنت و یک نرم افزار و لپ تاپ شخصی دارید
۷- در صورت داشتن نسخه اندروید و ios حتی نیاز به لپ تاپ و کامپیوتر هم ندارید
۸- هزینه ثبت نام در کلاس های مجازی کمتر از کلاس های واقعی است
۹- امکان برگزاری آزمون آنلاین با نظارت و خودکار وجود دارد
۱۰- ارتباط بین دانشجو و استاد واقعی است
۱۱- قسمتی برای ثبت نظرات و تبادل اطلاعات با سایر دانشجویان وجود دارد
۱۲- برخی سیستم های آموزش آنلاین دارای چت آنلاین هستند که در صورت پیش آمدن سوالی برای شما می توانید از استاد بپرسید
۱۳- بخش مالی بدون خطا و با دقت بالا کارهای مالی دانشجویان را انجام می دهد
۱۴- امکان پرداخت آنلاین وجود دارد
۱۵- سرعت و امنیت در دانشگاه های مجازی بسیار بالاست
۱۶- محدودیتی برای برگزاری کلاس و تعداد نفرات وجود ندارد
۱۷- استفاده از وب کنفرانس و یا ویدئو کنفرانس برای ارتباط زنده با دانشجویان
۱۸- مشاهده نمرات به صورت آنلاین
۱۹- کیفیت بالا در ارائه دروس
۲۰- ضبط تمام آموزش ها که دانشجویان در هر زمانی که به آن نیاز داشتند می توانند از آن استفاده کنند
۲۱- دسترسی به کتابخانه دیجیتال و فایل های درسی
۲۲- نیاز به آموزش خاصی برای استفاده از سیستم آموزش مجازی نیست

 

 

معایب دانشگاه مجازی

۱- امکان ایجاد انزوا و خستگی برای دانشجو به دلیل فردی بودن آموزش مجازی
۲- عدم تمرکز دقیق دانشجو بر روی درس
۳- پیچیدگی سیستم یادگیری الکترونیکی در قسمت معلمان ، مدیران و ناظرین
۴- کنترل کمتر اساتید بر روی دانشجویان
۵- تعامل کمتر میان دانشجویان و اساتید
۶- نبود ارتباط چهره به چهره و غیر کلامی
معایب دانشگاه مجازی در مقایسه با مزایای آن بسیار کمتر است و همین باعث شده تا این معایب به چشم نیایند و بیشتر دانشگاه های واقعی در صدد این بر آیند تا بخش دانشگاه آنلابن یا دانشگاه آنلاین خود را نیز راه اندازی نمایند.

 

 

مقایسه دانشگاه مجازی و دانشگاه سنتی

 

مقایسه دانشگاه مجازی و دانشگاه سنتی - دانشگاه مجازی

 

در مقایسه دانشگاه مجازی با دانشگاه واقعی می توان مواردی از این قبیل اشاره کرد که در دانشگاه سنتی یا حقیقی وسایل فیزیکی مانند میز، صندلی، تخته و حتی استاد و دانشجو باید حضور داشته باشند. اما در دانشگاه اینترنتی یا مجازی، نیاز به حضور افراد در زمان و مکان خاصی نیست و هر کس از هر کجای دنیا می توانید در کلاس های مجازی شرکت کند. برای برگزاری کلاس مجازی یا آنلاین نیاز به وسایل خاصی مانند میز، صندلی، تخته سیاه و غیره نیست، در نتیجه هزینه راه اندازی یک دانشگاه مجازی بسیار کمتر از راه اندازی یک دانشگاه حقیقی است.

 

 

آیا مدرک دانشگاه مجازی معتبر است ؟

یکی از سوالات رایج در مورد دانشگاه های مجازی میزان اعتبار مدرک این دانشگاه ها می باشد. خوشبختانه مدرک دانشگاه مجازی مورد تایید وزارت علوم کشور است و حتی در سطح جهانی نیز اعتبار دارد. برخی از افرادی که قصد شرکت در کلاس های آنلاین را دارند، نگران موضوع اعتبار مدرک این کلاس ها هستند . خبر خوب این است که شما با استفاده از این مدرک می تواند در جاهای دیگر به ادامه تحصیل بپردازید و حتی در سازمان ها و مراکز مختلف استخدام شوید.

 

 

نحوه برگزاری کلاس در دانشگاه مجازی

 

نحوه برگزاری کلاس در دانشگاه مجازی - دانشگاه مجازی

 

نحوه برگزاری کلاس آنلاین در دانشگاه مجازی به این صورت است که شما برای شرکت در این کلاس ها نیاز به یک کامپیوتر شخصی و یک اینترنت پر سرعت دارید تا در کلاس درس شرکت کنید. برای برگزاری کلاس در دانشگاه آنلاین نیاز به فعالیت های فیزیکی نیست و به راحتی با استفاده از سامانه های آموزش مجازی می توانید کلاس های درس خود را در بستر اینترنت انجام دهید. یکی از مزایای برگزاری کلاس در دانشگاه مجازی این است که شما نیاز نیست در زمان مشخصی سر کلاس حاظر شوید. فایل های آموزشی از طریق سیستم مدیریت محتوای آموزشی در دسترس شما قرار داده می شود تا در زمان مناسب، آموزش های لازم را فرا گیرید. تقریبا همه سرفصل های دانشگاه حقیقی در دانشگاه اینترنتی نیز آموزش داده می شود. مگر کلاس های آزمایشگاه و کلاس هایی از این قبیل که استاد مربوطه احساس کند نیاز به تدریس حضوری دارد.
برای برگزاری کلاس مجازی شما نیاز به طراحی و یا سفارش یک سیستم آموزش الکترونیکی دارید تا دانشجویان در این سیستم ثبت نام کرده، هزینه شرکت در کلاس ها را از طریق همین سامانه پرداخت و در کلاس ها شرکت کنند. اساتید باید فایل های آموزشی خود را در سیستم مدیریت محتوای آموزش مجازی lms آپلود کنند تا دانشجویان از این آموزش ها بهره مند شوند. همچین اساتید می توانند با استفاده از ویدئو کنفرانس و یک میکرفون کلاس های خود را به صورت زنده برگزار کنند که در این صورت لازم است که دانشجویان در زمان خاصی برای آموزش آنلاین حاضر شوند.

 

شهریه دانشگاه مجازی چقدر است ؟

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم بر خلاف دانشگاه های حقیقی، دانشگاه مجازی، به وسایلی از قبیل میز، صندلی، پروژکتور و تخته نیازی ندارد. همچنین نیاز نیست اساتید و دانشجویان وقت و هزینه زیادی صرف رفت و آمد و شرکت در کلاس ها به صورت حضوری کنند. بنابراین شهریه دانشگاه آنلاین نسبت به دانشگاه حقیقی بسیار کمتر است . حتی می توان گفت، شهریه دانشگاه آنلاین یک سوم دانشگاه حقیقی می باشد. این نیز یکی دیگر از مزیت های بی شمار دانشگاه مجازی به حساب می آید.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - دانشگاه مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *