• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس
دسته‌بندی نشده

تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس

در ابتدای این مقاله قبل از پرداختن به تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس، بهتر است با این دو تکنولوژی بیشتر آشنا شویم به همین دلیل در زیر به تعریف آن ها می پردازیم.

 

وب کنفرانس چیست ؟

وب کنفرانس یا کنفرانس تحت وب یا وبینار، نرم افزاری است که با استفاده از آن و با کمک کامپیوتر شخصی، گوشی هوشمند و یک میکروفون به راحتی می توانید جلسه های آموزشی، دوره و حتی تبلیغات کنید. وبینار به معنای سمینار تحت وب است که در آن افراد به آموزش از راه دور و یا معرفی یک محصول و تبلیغات می پردازند. وب کنفرانس این امکان را فراهم کرده تا مدرسان و اساتید، آموزش های خود را در قالب ویدئو های زنده و یا ضبط شده در اختیار کاربران قرار دهند. امروزه مخاطبین وبینار ها بسیار زیاد شده اند و اکثرا برای تبلیغات و معرفی محصولات از این سیستم استفاده می کنند. با کمک وب کنفرانس بازاریابان ارتباط نزدیک تری با مشتریان از سراسر دنیا دارند و تاثیر بیشتری رو مخاطبین خود می گذارند. در ادامه بیشتر در مورد تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس صحبت می کنیم.

 

 

ویدئو کنفرانس چیست؟

ویدئو کنفرانس چیست - تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس

 

اما ویدئو کنفرانس چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ و تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس در چیست ؟ ویدئو کنفرانس این امکان را فراهم می آورد تا چندین کامپیوتر از راه دور با یک دیگر در ارتباط باشند. از ویدئو کنفرانس بیشتر برای برگزاری جلسات در شرکت های بزرگ و کوچک و سازمان ها استفاده می شود. این سازمان ها می توانند با همکاران، شرکا و حتی مشتریان خود از راه دور ارتباط بر قرار کنند و به معرفی خدمات خود بپردازند. یکی دیگر از کاربرد های ویدئو کنفرانس در آموزشگاه ها و دانشگاه ها برای آموزش از راه دور است. ویدئو کنفرانس کاربرد های بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد که در ادامه به معرفی آن ها نیز می پردازیم.

 

 

تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفرانس

برخی از تفاوت های ویدئو کنفرانس و وب کنفرانس را در بالا معرفی کردیم اما در این قسمت نیز به صورت تیتر وار به تفاوت های این دو سیستم قدرتمند می پردازیم.
– وب کنفرانس امکان اتصال چند سیستم به صورت همزمان را فراهم نمی کند
– در وب کنفرانس امکان درمان از راه دور وجود ندارد
برگزاری جلسات از راه دور با ویدئو کنفرانس

مزایای وب کفنرانس

مزایای وب کفنرانس - تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس

 

مزایای وب کنفرانس برای حوزه آموزش، بازاریابی و فروش بسیار زیاد است. از جمله مزایای وب کنفرانس برای بخش آموزش می توان به آموزش از راه دور، آموزش الکترونیکی یا آموزش مجازی اشاره کرد. این نوع آموزش به این صورت است که برای فراگیری درس نیاز نیست دانشجویان و دانش آموزان در کلاس حضور فیزیکی داشته باشند. با کمک سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی می توانند به ویدئو های آموزشی که اساتید توسط وب کنفرانس آماده کرده اند، دسترسی داشته باشند و این آموزش ها را فرا گیرند. در حوزه بازاریابی و فروش نیز امروزه وب کنفرانس یا وبینار استفاده های فراوانی می شود. فروش و بازاریابی با استفاده از وب کنفرانس بسیار موثرتر واقع شده است. همچنین وب کنفرانس و برگزاری وبینار در برند سازی یک کسب و کار و معرفی بهتر محصولات کمک فراوانی می کند. حال برخی از مزایای دیگر وب کنفرانس را در زیر معرفی می کنیم
– کاهش هزینه های رفت و آمد برای حضور در کلاس ها
– برگزاری کلاس های مجازی
– کاهش هزینه های تهیه ملزومات آموزشی مانند میز، صندلی و غیره
– امکان ارتباط از راه دور با افرادی در سراسر دنیا
– برگزاری کلاس های تصویری
– امکان آپلود فایل های متنی و پاورپوینت در هنگام آموزش با وب کنفرانس

 

ویدئو کنفرانس چه مزایایی دارد ؟

حال بهتر است به معرفی مزایای بی شمار ویدئو کنفرانس بپردازیم تا تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس بیشتر روشن شود. همان طور که در بالا به آن اشاره شد ویدئو کنفرانس مزایای بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد. به همین دلیل بهتر است این بخش را با جزییات بیشتری بررسی کنیم .
– امکان برگزاری جلسات مختلف از راه دور و در حضور در چند مکان به صورت همزمان
– امکان آموزش کارکنان از راه دور
– کاهش هزینه های رفت و آمد های طولانی
– ارتباط بهتر و موثر تر با مشتریانی که در سراسر دنیا پراکنده شده اند
– امکان آپلود فایل های آموزشی و گزارشات در حین برگزاری جلسه
– امکان مدیریت افرادی که در جلسه حضور دارند
– امکان چت آنلاین در حین برگزاری جلسات
– امکان درمان از راه دور
– آموزش پزشکان از راه دور
– و ده ها مزیت دیگر

 

وب کنفرانس کاربرد هایی دارد ؟

امروزه تعداد دانشگاه های مجازی و یا آموزشگاه های آنلاین روز به روز در حال افزایش است. وب کنفرانس یک بخش جدا نشدنی از سیستم آموزش الکترونیکی به حساب می آید. همان طور که می دانید، آموزش آنلاین از طریق ویدئو ، صدا و فایل های آموزشی با افراد در ارتباط است و برای بر برقراری ارتباط تصویری نیاز به وب کنفرانس خواهد بود. وب کنفرانس در مقایسه با ویدئو کنفرانس کاربرد های کمتری دارد اما این باعث نمی شود که کاربران خود را از دست بدهد. هنوز هم در آموزش و بازاریابی از وب کنفرانس و وبینار استفاده های بسیار زیادی می شود.

وب کنفرانس این امکان را به برگزار کننده های وبینار می دهند تا جلسات آموزشی زنده خود را ضبط کنند و بعدا نیز در اختیار کاربران قرار دهند. در سیستم مدیریت آموزش lms بخشی به عنوان سیستم مدیریت محتوای آموزش الکترونیکی وجود دارد که برگزار کنندگان وبینار می توانند در این قسمت آموزش های خود را آپلود کنند و کاربران از این قسمت به آموزش ها دسترسی داشته باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که امنیت در سیستم وب کنفرانس بسیار بالا و از طریق رمزنگاری های خاصی انجام می شود. این امر باعث می شود تا شما تردیدی برای قرار دادن آموزش های خود در این سیستم نداشته باشید. سیستم مدیریت یادگیری lms این امکان را نیز فراهم کرده است تا کاربران امکان پرداخت آنلاین برای دوره های آموزشی مختلف را نیز داشته باشند. تا اینجای مطالب بیشتر با تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس آشنا شدیم. با ما همراه ب

 

 

ویدئو کنفرانس کاربرد هایی دارد ؟

 

کاربردهای ویدئو کنفرانس - تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس

 

کاربرد های ویدئو کنفرانس بسیار زیاد می باشد و تقریبا در همه حوزه های شغلی وارد شده است. در این قسمت قصد داریم تا کاربرد های مختلف ویدئو کنفرانس را به شما عزیزان معرفی کنیم.

کاربرد ویدئو کنفرانس در عرصه آموزش

امروزه ویدئو کنفرانس قدم به عرصه آموزش گذاشته و حوزه آموزش را متحول کرده است. بسیاری از مراکز آموزشی پیشرفته مجهز به ویدئو کنفرانس و آموزش از راه دور شده اند و در صدد راه اندازی واحد الکترونیکی خود می باشد. در واحد الکترونیکی دانشگاه های مجازی دیگر نیاز به صرف زمان های طولانی و پرداخت هزینه های سنگین برای حضور در کلاس های فیزیکی نیست.

تمام افراد و دانش پژوهان از راه دور و در هر کجای دنیا با اتصال به سیستم آموزش مجازی یا سیستم آموزش آنلاین lms می توانند در کلاس های مجازی یا کلاس های اینترنتی حضور داشته و به یادگیری بپردازند. واژه دانشگاه مجازی یا دانشگاه آنلاین یا همان واحد الکترونیکی، دقیقا همین کار را انجام می دهد. در این دانشگاه ها حتی آزمون ها نیز به صورت آنلاین انجام می شود و مدرک گرفتن از این دانشگاه ها بسیار راحت می باشد. ارتباط استاد با دانشجو از طریق وب کنفرانس و یا ویدئو کنفرانس امکان پذیر گردیده است و دیگر نیاز به حضور در کلاس نمی باشد.

 

کاربرد ویدئو کنفرانس در عرصه پزشکی

ویدئو کنفرانس در حوزه پزشکی نیز کاربرد های فراوانی دارد. اکثر پزشکان علاوه بر ویزیت، درمان و جراحی بیماران، در دانشگاه ها به عنوان مدرس، تدریس می کنند و شاید حتی رئیس یک دانشکده پزشکی نیز باشند. این همه فعالیت برای یک نفر بسیار زیاد و خسته کننده است. مخصوصا که مسیر و جا به جایی بین این مکان ها نیز وقت و هزینه زیادی را می طلبد. در این مورد نیز نرم افزار ویدئو کنفرانس رایاموز به کمک این پزشکان شتافته است. پزشکان می توانند به راحتی کلاس های خود را با استفاده از ویدئو کنفرانس برگزار کنند، برخی از بیماری ها را درمان و حتی برخی از بیماران را ویزیت کنند. حتی در مورادی که در عمل های جراحی سخت کمک پزشکان ماهر نیز لازم است، این پزشکان شاید در کشور دیگری زندگی می کنند و امکان رفت و آمد برای یک عمل جراحی وجود نداشته باشد. اما در اتاق عمل های مجهز به ویدئو کنفرانس این امکان وجود دارد که حراجی با نظارت پزشکان از راه دور انجام شود. ویدئو کنفرانس یکی از روش های آموزش پزشکی و درمان از راه دور است.

 

کاربرد ویدئو کنفرانس در عرصه مسافرت و گردشگری

در ابتدا تکنولوژی ویدئو کنفرانس و برگزاری جلسات کاری از راه دور به عنوان تهدیدی برای آژانس های مسافرتی به حساب می آمد. اما امروزه آژانس های مسافرتی از وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس به عنوان ابزاری برای ایجاد اشتیاق در افراد برای افزایش سفرهای گردشگری استفاده می کنند. آژانس های مسافرتی و گردشگری با استفاده از ویدئو کنفرانس، زیبایی های مکان های مختلف دنیا را بهتر به مردم نمایش می دهند و همین باعث می شود تا افراد زیادی به گردشگری علاقه مند شوند.

 

نتیجه گیری

با توجه به توضیحاتی که در بالا در مورد تفاوت های وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس داده شد دیگر نمی توان گفت معنی وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس هر دو یکی است. با این که ماهیت کلی این دو نرم افزار یکی است اما تفاوت هایی در کاربرد و مزایا نیز دارند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - تفاوت وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *