• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

وبینار یا وب کنفرانس
دسته‌بندی نشده

وبینار چیست؟

وبینار چیست - وبینار چیست؟

 

وبینار مخفف کلمه Web-based seminar است. برای ارائه سمینار، برگزاری جلسات و آموزش های از راه دور باید از جلسات آنلاین یا وب کنفرانس استفاده کرد. وبینار در حقیقت سمیناری بر پایه وب است. برای برگزاری وبینار های مختلف شما نیاز به یک نرم افزار ویدئو کنفرانس دارید تا از راه دور اطلاعات و آموزش های خود را در اختیار بقیه افراد بگذارید. این افراد به راحتی در هر کجای جهان می توانند با دسترسی به اینترنت و اتصال به سیستم ویدئو کنفرانس با شما در ارتباط باشند. امروزه بیشتر مدرسین و کسانی که مشغول آموزش هستند از وب کنفرانس برای رساندن آموزش های خود به دیگر مردم استفاده می کنند.

اگر شما کسب و کار مخصوص به خود دارید باز هم آموزش آنلاین برای شما نیز کاربرد دارد. شما به راحتی با استفاده از برگزاری وبینار و ویدئو کنفرانس می توانید محصولات خود را به دنیا معرفی کنید. مدیران شرکت ها و سازمان های بزرگ و متوسط نیز از وبینار استفاده می کنند. آن ها برای برقراری ارتباط با مشتریان خود و یا برگزاری جلسات از راه دور و آموزش به کارکنانشان از جلسات آنلاین استفاده می کنند. کنفرانس ویدئویی در بحث آموزش بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. احتمالا تا به حال واژه دانشگاه مجازی یا دانشگاه آنلاین، آموزشگاه مجازی، سیستم آموزش مجازی، سیستم یادگیری الکترونیکی، سیستم آموزش آنلاین lms و غیره شنیده باشید. این سیستم ها همگی در بحث آموزش از راه دور و برگزاری کلاس مجازی مورد استفاده قرار می گیرند. وب کنفرانس را نیز می توان بخشی از همین سیستم گسترده آموزش آنلاین معرفی کرد.

 

 

وبینار چه مزیت هایی دارد ؟

۱- برای برگزاری کلاس های مختلف نیاز به جمع کردن افراد در مکان مشخصی نیست
۲- دیگر نیاز به اجازه مکان و تجهیزات آموزشی ندارید
۳- رفت و آمد در ساعات شلوغ و ترافیک به کلی حذف می شود
۴- در خانه و به راحتی می توانید از آموزش های مورد نظر بهره مند شوید
۵- به صورت آنلاین هزینه شرکت در وبینار را پرداخت می کنید
۶- حتی اگر در زمان برگزاری آموزش آنلاین وقت حضور در ویدئو کنفرانس را ندارید، به راحتی بعدا می توانید ویدئو های مربوط به کلاس مجازی یا همان وبینار را دانلود و مشاهده کنید
۷- اگر شما کسب و کار خود را تازه راه اندازی کرده اید، با برگزاری وبینار های آموزشی و معرفی محصول به کسب و کار خود اعتبار ببخشید
۸- با استفاده از وبینار و آموزش آنلاین می توانید به راحتی برند سازی کنید
۹- در کنفرانس ویدئویی محدودیتی برای تعداد افراد شرکت کننده نخواهید داشت
۱۰- مشتریان زیادی را متوجه کسب و کار خود کنید
۱۱- اگر سایت دارید، با برگزاری آموزش آنلاین در سایت خود می توانید رتبه سایت خود را بسیار افزایش دهید
۱۲- برای فروش حتما از وب کنفرانس استفاده کنید، این کار تاثیر فوق العاده ای دارد
۱۳- یکی از راه های موثر بازاریابی برگزاری وبینار است
۱۴- وب کنفرانس مزیت های زیاد دیگری نیز دارد

 

 

وبینار چه معایبی دارد ؟

تا به حال هرچه گفتیم در مورد مزایای کنفرانس ویدئویی بود ولی آیا وب کنفرانس معایبی نیز دارد؟ بله وبینار هم مانند تمام تکنولوژی های بسیار سودمند معایب کمی نیز دارد. یکی از معایب وبینار بستگی به اینترنت شما دارد. اگر سرعت اینترنت شما کم است و یا از پایداری کافی برخوردار نیست، در هنگام شرکت در وبینار دچار قطع و وصل می شود و این یکی از معایب مهم وبینار است. اگر سیستم آموزش الکترونیکی که از آن استفاده می کنید از کیفیت بالایی برخوردار باشد، در وب کنفرانس عیب دیگری نمی توان پیدا کرد.

 

 

برای شرکت در وبینار به چه چیز هایی نیاز دارید ؟

 

برای شرکت در وبینار به چه چیز هایی نیاز دارید - وبینار چیست؟

 

اگر شما یک شرکت کننده در وبینار هستید فقط به اینترنت، سیستم کامپیوتری یا لپ تاپ و یا گوشی هوشمند نیاز خواهید داشت. به راحتی می توانید در وبینار های مختلف ثبت نام کنید و در هر کجای دنیا به راحتی در وبینار های مورد علاقه خود شرکت نمایید.
اما اگر شما کسی هستید که میخواهید وب کنفرانس برگزار کنید، شما به یک سیستم ویدئو کنفرانس یا lms نیاز خواهید داشت تا از طریق آن و با آدرس اینترنتی مخصوص به خود وبینار های مختلف را برگزار کنید. علاوه بر این سیستم آموزش از راه دور شما به یه لپ تاپ تا کامپیوتر، دوربین یا webcam و میکروفن برای برقراری ارتباط با افراد نیاز دارید و همچنین به اینترنت برای وارد شدن به صفحه اینترنتی خودتان نیز نیاز دارید. به راحتی با کمترین تجهیزات سخت افزاری می توانید آموزش آنلاین مختلفی برگزار کنید.

 

 

 

انواع وبینار

وبینار ها به دو شکل هستند یا وب کنفرانس به صورت زنده برگزار می شود که البته در این مورد نیز جلسات آنلاین ضبط و بعدا در اختیار افراد قرار داده می شود. همچنین آموزش آنلاین می توانید از قبل ضبط شده باشد. در وبینار زنده، ارتباط برگزار کننده با افراد بهتر است و امکان تعامل بیشتری وجود دارد. در هنگام برگزاری کنفرانس ویدئویی افرادی که در آموزش آنلاین شرکت می کنند می توانند اگر سوالی دارند از مدرس همزمان بپرسند و مدرس نیز پاسخگو خواهد بود. اما در وبینار هایی که از قبل ضبط شده اند، امکان برقرار ارتباط با مدرس وجود ندارد. چون این وبینار قبلا ضبط شده و اکنون به صورت تکرار در اختیار افراد مختلف قرار می گیرد.

 

 

وبینار چه کاربردهایی دارد ؟

– آموزش در دانشگاه های مجازی یا دانشگاه های آنلاین
– آموزش در آموزشگاه های مجازی
– آموزش در سایت هایی که در زمینه آموزش و فروش دوره های مختلف فعالیت می کنند
– آموزش در شرکت ها و سازمان های در حال توسعه
– برگزاری جلسات از راه دور
– بازاریابی و فروش با معرفی محصولات با استفاده از وبینار
– برگزاری دوره های آموزشی با زمان کوتاه بدون هزینه برای جذب مخاطب
– برگزاری جلسات پرسش و پاسخ
– ارتباط بهتر و موثر تر با مشتریانی که در سراسر دنیا پراکنده شده اند
– انجام مصاحبات

 

 

چگونه وبینار برگزار کنیم ؟

 

انواع وبینار - وبینار چیست؟

 

برای برگزاری وبینار شما نیاز به یک پلت فرم آموزش از راه دور یا آموزش آنلاین همراه ویدئو کنفرانس دارید. می توانید از نرم افزار های آموزش مجازی برای برگزاری وبینار استفاده کنید و یا از سایت های آموزش آنلاین اکانت ماهانه خریداری کنید. در هنگام خرید و سفارش نرم افزار آموزش الکترونیکی دقت کنید که تمام نیاز های شما را برای برگزاری آموزش آنلاین برآورده می کند یا نه . حال که نرم افزار را خریداری کردید، تجهیزاتی که در بالا (برای شرکت در وب کنفرانس به چه چیزهایی نیاز داریم؟ ) اشاره کردیم را آماده کنید. شما باید آدرس اینترنتی اکانت یا سیستم نرم افزاری خود را در اختیار مشتریان و تمام کسانی که شما را می شناسند قرار دهید. می توانید برای معرفی جلسات آنلاین و زمان برگزاری آن از شبکه های اجتماعی استفاده کنید و زمان برگزاری جلسات آنلاین را به افراد مختلف اطلاع دهید. در صورتی که کنفرانس ویدئویی شما شامل هزینه می شود توجه داشته باشید سامانه یادگیری الکترونیکی شما باید قابلیت پرداخت آنلاین را برای کاربران فراهم کرده باشد تا در هنگام ثبت نام بتوانند هزینه وبینار را به صورت اینترنتی پرداخت کنند. حال باید موضوعی که می خواهید و وب کنفرانس مطرح کنید را انتخاب و برای ارائه آن به افراد از قبل آماده شوید. برای این کار می توانید متنی آماده کنید، تمرین کنید و حتما برای این که نتیجه بهتری بگیرید از قبل آمادگی لازم را داشته باشید. در نهایت بعد از اتمام وبینار پیگیر افرادی که به رقم ثبت نام در وبینار، در آن شرکت نداشتند، شوید و یا لینک وبینار ضبط شده را برایشان ارسال کنید تا بتوانند از آموزش های شما استفاده کنند و با این کار آن ها را ترغیب به خرید کنید.

 

 

آیا سرعت اینترنت برای برگزاری و شرکت در وبینار مهم است ؟

یکی از سوالات متداولی که برای افرادی که می خواهند وبینار برگزار کنند، پیش می آید این است که برای برگزاری وبینار سرعت اینترنت مهم است یا خیر ؟ چون در کشور عزیزمان ایران ما همیشه از نظر سرعت اینترنت با مشکل مواجه هستیم پس بحث سرعت در برگزاری آموزش آنلاین مهم است. اگر شما قصد دارید در کنفرانس ویدئویی از فایل های آموزشی مانند پاورپوینت استفاده کنید و نیاز نیست که کاربران تصویر شما را ببینید و فقط صدا کافی است سرعت آپلود شما باید حداقل ۵۱۲k در ثانیه باشد. اما اگر در وبینار قرار است شما به مخاطب خود ارتباط چهره به چهره داشته باشید حداقل سرعت اپلود مورد نیاز شما ۱ تا ۵ مگابایت خواهد بود. با این سرعت مخاطبین می توانند چهره شما را به کیفیت بالا ببینند.
اما سرعت اینترنت شرکت کنندگان در جلسات آنلاین چقدر باشد تا کفایت کند؟ شرکت کنندگان می توانند با سرعت ۱ مگابایت در ثانیه با خیال راحت در وبینار شرکت کنند و از آموزش های لازم بهره مند شوند. اما اگر با داشتن سرعت بالا باز هم در هنگام حضور در آموزش آنلاین با مشکل قطع وبینار مواجه هستید، باید گفت این مشکل از سرعت شما نیست و به به پایداری خط اینترنت شما بستگی دارد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - وبینار چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *