• تماس با ما 021-88509862
  • سوالي داريد؟ info(at)rayasite.com

وبلاگ

تفاوت سامانه مدیریت یادگیری آنلاین و دانشگاه های واقعی - سامانه مدیریت یادگیری آنلاین چیست؟
دسته‌بندی نشده

سامانه مدیریت یادگیری آنلاین چیست؟

سامانه مدیریت یادگیری آنلاین - سامانه مدیریت یادگیری آنلاین چیست؟

 

امروزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی در همه زمینه ها وارد شده است و همه کسب و کار ها و فعالیت ها را دچار دگرگونی های مثبتی کرده است. یکی از پیشرفت های مثبت فناوری اطلاعات در زمینه آموزش و طراحی سامانه مدیریت یادگیری آنلاین یا سامانه آموزش مجازی است. سامانه مدیریت یادگیری آنلاین یا الکترونیکی زیر ساختی است که دانشگاه ها، آموزشگاه ها و سازمان ها، آموزش های خود را به جای آموزش های حضوری در بستر اینترنت و از راه دور انجام می دهند. این آموزش ها در قالب فایل های صوتی، تصویری، متنی و گاهی به صورت ویدئو کنفرانس انجام می شود. سامانه آموزش آنلاین یکی از قدم های مهم در جهت بهبود آموزش است که امروزه در بین دانشگاه ها و آموزشگاه ها از طرافداران زیادی برخوردار شده است. کیفیت آموزش در این سامانه با نحوه آموزش حضوری به یک اندازه است و سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی مزیت های بیشتری نسبت به دانشگاه های واقعی برای اساتید و فراگیران طراحی نموده است. تمام بخش های موجود در یک دانشگاه واقعی از امور مالی گرفته تا واحد آموزش و کلاس های مجازی، در این دانشگاه مجازی نیز وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به معرفی امکانات و ویژگی های سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی بیشتر بپردازیم .

 

واحد الکترونیکی چیست ؟

واحد الکترونیکی یک بخش از یک دانشگاه بزرگ و معتبر در ایران و یا جهان است. اکنون کمترین دانشگاهی می توانید پیدا کنید که در صدد راه اندازی واحد الکترونیکی خود نباشد. با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و استفاده هر چه بیشتر مردم از تکنولوژی، کم کم علاقه مردم به فراگیری علم از طریق اینترنت بیشتر شده است. علاوه بر این مزیت های واحد های الکترونیکی مزید بر علت شده و استفاده از این واحد ها را به اوج می رساند. در واحد الکترونیکی یک دانشگاه، تمام فعالیت ها به صورت مجازی و اینترنتی انجام می شود. شما به صورت اینترنتی و از هر کجای دنیا می توانید در دانشگاه مجازی مورد نظر ثبت نام کنید، شهریه خود را به صورت آنلاین پرداخت کنید، درکلاس های مجازی یا اینترنتی حضور داشته باشید، فایل های متنی و تصویر کلاس های مجازی را استفاده کنید و به صورت مجازی آزمون بدهید. دانشگاه مجازی مسیر دریافت علم برای شاغلان، خانم های خانه دار و افرادی که در شهر های مختلف زندگی می کنند، هموار کرده است. قابلیت هایی که بیان شد همه برای استفاده آسان دانشجویان و فراگیران از سامانه آموزش آنلاین بود. اما برای مدیران و اساتید و مدرسان نیز این سامانه و کلاس های آنلاین، مزیت های زیادی در بر دارد. از این قابلیت ها می توان به هزینه های خیلی کمتر، صرف وقت کمتر برای آموزش و آزمون اشاره کرد. اجازه بدهید که در ادامه به بررسی بهتر این موضوعات بپردازیم.

 

 

مزایای سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی برای فراگیران

 

مزایای سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی - سامانه مدیریت یادگیری آنلاین چیست؟

 

۱- امکان حضور در کلاس های مجازی از راه دور و در هر زمان
۲- شهریه کمتر نسبت به کلاس های حضوری
۳- حذف رفت و آمد
۴- استفاده از فایل های آموزشی در زمان دلخواه
۵- مشاهده نمایش آزمون ها بعد از تمام شدن آزمون
۶- امکان شرکت در آزمون های مجازی از سراسر دنیا
۷- پرداخت شهریه به صورت آنلاین
۸- حذف هزینه های مربوط به کتاب و غیره
۹- ثبت نام آنلاین
۱۰- حضور همزمان در چند کلاس مجازی
۱۱- گرفتن مدارک معتبر

 

 

مزایای سامانه مدیریت یادگیری آنلاین برای دانشگاه ها، مدیران سازمان ها، شرکت ها و استاید و معلمان

۱- حذف زمان و هزینه رفت و آمد
۲- برگزاری و ساخت آزمون آنلاین
۳- ساخت بانک سوالات
۴- گزارش گیری از وضعیت فراگیران
۵- سیستم و اطلاعات یکپارچه
۶- تصحیح خودکار آزمون ها
۷- حذف هزینه خرید میز، صندلی، تخته و غیره
۸- حذف هزینه مکان برگزاری کلاس ها
۹- ارتباط با فراگیران از هر کجای دنیا
۱۰- و ده ها امکان دیگر

 

تفاوت سامانه مدیریت یادگیری آنلاین و دانشگاه های واقعی

مطمئنا با مطالعه مطالب بالا شما هم متوجه تفاوت های سامانه یادگیری آنلاین با دانشگاه های واقعی شده اید. اما در این جا تفاوت های دیگری را معرفی می کنیم که در بالا معرفی نشده اند. یکی از تفاوت های این دو روش آموزش در این است که در آموزش مجازی ما از وسایل مختلفی مانند ویدئو ها، پاورپوینت، فایل های متنی و صوتی استفاده میکنیم . اگر چه در آموزشی سنتی نیز گاهی از این مالتی مدیا ها استفاده می شود، اما آموزش آنلاین بر پایه همین مالتی مدیا ها است. با این که در آموزش سنتی و در دانشگاه های واقعی پایه یادگیری جزوات و کتاب های متعدد است.
تفاوت بعدی سامانه یادگیری الکترونیکی با آموزش سنتی در غیر حضوری بودن آموزش آنلاین و نیاز به حضور در زمان و مکان مشخص برای آموزش سنتی است. در این مورد آموزش مجازی طرفداران زیادی دارد چون دیگر فراگیر مجبور نیست در زمان خاصی در مکان مورد نظر حاضر شود.
یکی دیگر از تفاوت های این دو نوع آموزش در این است که بعضی از کلاس ها مانند کلاس های آزمایشگاه و کلاس های عملی شاید با برگزاری کلاس مجازی، کیفیت مطلوب را نداشته باشد و مدرس و یا استاد معتقد به این باشد که کلاس را به صورت حضوری برگزار کنید. در این صورت فراگیر موظف است در کلاس حضوری شرکت نماید.

 

 

ویژگی های سامانه مدیریت یادگیری مجازی خوب

 

واحد الکترونیکی - سامانه مدیریت یادگیری آنلاین چیست؟

 

در تمام سامانه های آموزش مجازی، ویژگی های تقریبا یکسانی وجود دارد. این ویژگی ها شامل نحوه برگزاری کلاس های آنلاین، کیفیت آموزش ها و سرعت و امنیت می باشد. اما بعضی از این سامانه های آموزشی در خدمت رسانی کند تر عمل می کنند و برخی دیگر قوی تر به همین منظور ما شما را کمک می کنیم تا با شناختن ویژگی های یک سامانه مدیریت یادیگری الکترونیکی، بهترین سامانه را خریداری کنید. در زیر بخشی از این ویژگی ها را به شما معرفی می کنیم
– اطلاع رسانی از زمان برگزاری کلاس های مجازی
– برگزاری آزمون آنلاین در در سامانه مدیریت یادگیری آنلاین
– امکان تصحیح خودکار آزمون ها
– ردیابی فعالیت های فراگیران و گزارشگیری از وضعیت آن ها در سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی
– تعیین زمان آزمون ها
– سامانه مدیریت محتوای آموزش مجازی
– امکان پرداخت آنلاین شهریه
– سامانه دارای پیچیدگی های بیش از حد نباشد و به آسانی بتوان با آن کار کرد
– سطوح دسترسی مختلف
– امنیت بالا
– کیفیت انتقال صدا و تصویر
– واحد آموزشی جهت انتخاب واحد الکترونیکی و اطلاع از واحد های ارائه شده
– ویدئو کنفرانس
– و سایر امکانات محیط آموزشی

 

 

گرفتن مجوز آموزشگاه مجازی

برای گرفتن مجوز آموزشگاه مجازی از وزارت علوم، شما باید یک سامانه یادگیری الکترونیکی، آموزش آنلاین، آموزشگاه مجازی را خریداری و یا سفارش بدهید. این سامانه باید دارای ویژگی های خاصی باشد که به تایید وزارت علوم برسد. در ابتدا شما باید سایت و دامنه خود را ثبت و آدرس اینترنتی آن را در اختیار وزارت علوم قرار دهید. از این پس شما حق این که آدرس سایت خود را تغییر دهید ندارد. آدرس سایت شما می تواند همان نام آموزشگاه شما و یا هر چیز دیگری باشد. مدارک مربوط به ثبت دامنه و اطلاعات مالک نیز در اختیار وزارت علوم قرار می گیرد. بعد این مرحله شما باید اقدام به خرید و یا طراحی سامانه lms یا سامانه آموزش مجازی نمایید. این سامانه باید تحت وب و متصل به سایت شما باشد. همچنین باید از امکانات خاصی برخوردار باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.
– امکان پرداخت آنلاین شهریه وجود داشته باشد
– امکان حضور و غیاب فراگیران در سامانه مدیریت یادگیری آنلاین
– امکان گزارشگری از فعالیت دانشجویان و یا فراگیران در سامانه مدیریت یادگیری آنلاین
– این سامانه باید به پروتال سازمان وزارت علوم اتصال پیدا کند و از قوانین این سازمان پیروی کند
– محتوای آموزشی آموزشگاه مجازی باید زیر نظر وزارت علوم باشد

 

 

کاربرد های دیگر سامانه مدیریت یادگیری آنلاین

سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی یا آنلاین علاوه بر کاربرد در دانشگاه های مجازی و آموزشگاه های آنلاین در سازمان های بزرگ و متوسط نیز کاربرد دارد. سازمان ها از سیستم آموزش آنلاین برای آموزش کارکنان خود استفاده می کنند. همه شرکت ها و سازمان های در حال توسعه برای پیشرفت نیاز به آموزش کارکنان خود دارند. این آموزش ها معمولا در خارج از ساعات کاری انجام می شود و به یکی از دغدغه های کارکنان تبدیل شده است. زیرا در اوج ترافیک و بعد از خستگی ناشی از کار دوباره باید ساعت هایی از وقت خود را صرف رفتن به مکانی و یادگیری کنند. با استفاده از آموزش مجازی دیگر نیاز به این کارها نیست. کارکنان به راحتی و در منزل می توانند با استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر و یا گوشی هوشمند خود به این سامانه متصل شده و آموزش های لازم را فرا گیرند و حتی در آزمون های آنلاین نیز شرکت کنند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - سامانه مدیریت یادگیری آنلاین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *